Prostatitida a další typy zánětu

0 Comments


Slovo prostatitida může být pro některé úplně neznámý, cizí pojem, u kterého si není jist, co přesně by si pod ním měl představit. V tomto slově se skrývá prostata, tedy mužský orgán, který je zodpovědný za tvorbu ejakulátu, a tedy i za rozmnožování. A s tímto slovem je pak spojena přípona -itis, což běžně v medicíně označuje zánět. Zánět je proces, kterým se náš organismus brání, pokud je určitým způsobem ohrožen. Toto ohrožení může představovat mechanický úraz, ať už říznutí nebo odření, ale také třeba operace.

muž cvičící

Vedle toho může být zánět způsoben také chemickými činidly a velmi často se také uplatňují různí biologičtí původci, jako jsou viry, bakterie, houby a různí paraziti. Jedním ze základních projevů je zvýšená teplota, bolest nebo otok. Tento výčet základních projevů pak doplňuje také zčervenání nebo poškození funkce daného orgánu. Toto jsou ovšem symptomy, které se nemusejí občas vůbec projevit, obzvláště u vnitřních orgánů je jejich hodnocení poněkud omezené. Tam může o problému něco říkat pouze bolest, která se ale nemusí dostavit vždy, jelikož vnitřní orgány mnohdy nejsou obohaceny o volná nervová zakončení přenášející bolest.

muž trpící

Kvůli tomuto je možné, aby drobný zánět probíhal neustále a jelikož se jedná o agresivní proces, který má normálně za úkol zamezit šíření různých patogenů i za cenu poškození vlastních tkání, může takový dlouhodobý zánět způsobit úplné a nevratné poškození orgánu. V tomto případě pak může dojít k poruchám tvorby ejakulátu a ke zhoršení rozmnožovací schopnosti. Někdy je poměrně jednoduché se prostatitidy zbavit. Obvykle se jedná o zánět způsobený běžnými typy bakterií, takže pokud pacient včas vyhledá lékařskou pomoc, pravděpodobně dostane pouze recept na určitá antibiotika, a tento krok tak bude znamenat konec jeho problémům s prostatitidou.