Jaké jsou moderní domy?

0 Comments


Stavba domu v současné době není nic jednoduchého. Kromě financí a pozemku musíte mít projekt a stavební povolení, na základě kterého teprve můžete začít stavět. Je potřeba mít na paměti, že novostavby musí splňovat celou řadu legislativních požadavků. Jedním z nich je právě to, aby byl dům nízkoenergetický. V praxi to znamená, že každá nový dům musí být energeticky méně náročný než jsou ty starší domy. Typicky jde o vybavení tepelným čerpadlem a solárními panely.

nový dům

Tepelné čerpadlo je vlastně taková klimatizace. Čerpadlo dokáže pracovat se vzduchem v domě a rovnoměrně ho distribuovat tak, aby buď dům ohříval a nebo ochlazoval. To má snížit náklady za vytápění a za klimatizací, která je velice energeticky náročná. Solární panely jsou hitem posledních několika měsíců, kdy se začala hodně rychle a v řádu desítek procent zdražovat elektřina. Kdo mohl, ten si panely dal na střechu ještě loni. Oproti čerpadlu jsou panely vhodné i na starší domy, a pomáhají snižovat náklady za spotřebovanou elektřinu. U panelů je ta výhoda, že nespotřebovaná elektřina se buď může uložit do baterií a nebo ji můžete prodat dodavateli, který ji prodá někomu jinému.

domy u vody

Cílem těchto nařízení je snížení spotřeby energií. Energie jsou totiž původci emisí, které mají za následek zmenšování ozonové vrstvy naší planety. To vede ke globálnímu oteplování. Proto několik států přistupuje ke změně pravidel v mnoha aspektech života obyvatel, a jedním z nich je právě regulace nové výstavby. Moderní pasivní technologie pomáhají snižovat množství emisí v atmosféře a tím má dojít ke zpomalení ničení planety. Zda jsou tato opatření skutečně účinná ukáže až čas, nicméně za náklady na provoz domu ušetříte na 100 %.

Jestli chcete novostavbu, měli byste ji začít řešit ještě letos, protože příští rok bude stavba domu zase o něco náročnější a dražší než současné nízkoenergetické domy.